KVM Switch ATEN KH1508Ai 16 Port Ethernet Rack Mount 1600x1200
KVM Switch ATEN KH1508Ai 16 Port Ethernet Rack Mount 1600x1200
Upgrade your control with the ATEN KH1508Ai KVM switch. This robust solution is perfect for managing multiple computers from a single workstation, saving you time and space.
Ideal for IT professionals and businesses, this KVM switch supports resolutions up to 1600 x 1200 pixels, ensuring clear display quality. With its convenient rack-mount design, you can easily integrate it into your server setup.
- Model: ATEN KH1508Ai
- Maximum Resolution: 1600 x 1200 pixels
- Connectivity: Ethernet LAN
- Design: Rack mounting, 1U
- Power Consumption: 12.5 W
- Color: Black
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Number of computers controlled | 8 |
| Video port type | VGA |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Security algorithms | 256-bit AES, 3DES, 802.1x RADIUS, DES, SSL/TLS |
| Performance | |
| Maximum resolution | 1600 x 1200 pixels |
| Scan interval | 255 s |
| Design | |
| Rack mounting | Yes |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Cable length | 50.29 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 12.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 161 mm |
| Depth | 437 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.08 kg |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wired |
| Ports quantity | 8 |
| Power requirements | 1A |
| Minimum system requirements | Pentium III 1 GHz 1024 x 768 VGA/SVGA/Multisync USB Type A 6-pin mini-DIN |
| Display resolution at frequency | 1600 x 1200 @ 60Hz 1280 x 1024 @ 75Hz |

