Apple Watch Ultra 3 GPS + Cellular 49mm Black Titanium Touchscreen OLED Smartwatch 64GB
Apple Watch Ultra 3 GPS + Cellular 49mm Black Titanium Touchscreen OLED Smartwatch 64GB
The Apple Watch Ultra 3 is your perfect companion, combining technology with style to enhance your active lifestyle. Whether you're tracking your workouts or staying connected on the go, this smartwatch has you covered.
With its stunning 49mm black titanium case and Alpine loop, the Apple Watch Ultra 3 not only looks great but also boasts powerful features for fitness enthusiasts and tech lovers alike. Enjoy seamless connectivity with GPS and cellular capabilities, along with ample storage for your favorite apps and music.
- Display: 49mm OLED touchscreen
- Storage Capacity: 64 GB
- Wireless Connectivity: Wi-Fi, GPS (satellite)
- Weight: 61.8 g
- Material: Black Titanium Case with Black Alpine Loop (Small)
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | OLED |
| Display technology marketing name | Retina |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Pixel density | 326 ppi |
| Always-on display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Display type | Digital |
| Display resolution | 422 x 514 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Rounded display corners | Yes |
| Watch glass type | Sapphire |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor model | S10 |
| Processor cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 4 |
| Design | |
| Band size | S |
| Shape | Rectangular |
| Wrist size range | 130 - 210 mm |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 49 mm |
| Back material | Ceramic, Sapphire glass |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Titanium |
| Band colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant, Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP6X |
| Removable strap | Yes |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Waterproof up to | 100 m |
| Water resistance | 10 ATM |
| Certification | EN13319 |
| Performance | |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 11 |
| Flash memory | 64 GB |
| 64-bit computing | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Crash detection | Yes |
| Fall detection | Yes |
| Languages support | Multi |
| Noise monitoring | Yes |
| Backtrack | Yes |
| Features | |
| Accessibility features | Accessibility Shortcut, AssistiveTouch, Audio Volume Balance, Auto Transcription, Auto-Answer Calls, Bold Text, Button Click Speed, Color Filters, Hourly Chimes, Increase Contrast, Live Listen, Live Speech, Mono Audio, On/Off Labels, Personal Voice, RTT Support, Reduce Motion, Reduce Transparency, Taptic Time, Text Size, Touch Accommodations, Type to Siri, VoiceOver, Zoom |
| Heart rate monitor | Yes |
| Heart rate sensor type | Electrical, Optical |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Depth gauge sensor | Yes |
| Sleep apnea detection | Yes |
| Distance travelled | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Multisport mode | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Double tap gesture | Yes |
| Precision Finding | Yes |
| Irregular rhythm notifications | Yes |
| Low cardio notifications | Yes |
| SOS alert function | Yes |
| Personal info management (PIM) | SOS |
| Ambient light sensor | Yes |
| Yes | |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Haptic feedback | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Skin temperature sensor | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Training programming | Yes |
| Recommended activity | Cooldown, Cycling, Dance, Diving, Elliptical, Golf, HIIT, Hiking, Kickboxing, Paddling, Pilates, Rowing, Running, Skiing, Snowboarding, Stair stepper, Swimming, Tai Chi, Walking, Wheelchair, Yoga, Core training |
| Virtual pacer function | Yes |
| Workout tracking | Yes |
| Water temperature sensor | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Military standard | MIL-STD-810H |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 5G |
| 3G standards | UMTS |
| 4G standard | LTE |
| GPS (satellite) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Galileo | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| USB port | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 72 h |
| Battery life | 42 h |
| Wireless charging | Yes |
| Battery recharge time (80%) | 0.75 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | -500 - 9000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 44 mm |
| Depth | 49 mm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Weight | 61.8 g |
| Packaging data | |
| Package width | 214 mm |
| Package depth | 118 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 463 g |
| Packaging content | |
| Cables included | Magnetic Fast Charger to USB‑C |

