Apple Watch Series 10 GPS + Cellular 46mm OLED Jet Black Aluminium Case 64GB
Apple Watch Series 10 GPS + Cellular 46mm OLED Jet Black Aluminium Case 64GB
Experience connectivity and style with the Apple Watch Series 10, designed for your active lifestyle. Ideal for tracking your fitness goals, staying connected, and enhancing your daily routines.
This advanced smartwatch features GPS and cellular capabilities, allowing you to receive notifications, track workouts, and access apps right from your wrist. With its lightweight design and sleek aesthetic, it's perfect for any occasion.
- Display: 46mm OLED Touchscreen
- Storage: 64 GB
- Connectivity: GPS (satellite), Wi-Fi
- Case: Jet Black Aluminium
- Band: Black Sport Band (M/L)
- Weight: 35.3 g
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | OLED |
| Display brightness | 2000 cd/m² |
| Pixel density | 326 ppi |
| Always-on display | Yes |
| Display type | Digital |
| Display resolution | 416 x 496 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Rounded display corners | Yes |
| Watch glass type | Ion-X glass |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor model | S10 |
| Processor cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 4 |
| Design | |
| Band material | Rubber |
| Band size | M/L |
| Shape | Rectangular |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 46 mm |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Aluminium |
| Band colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP6X |
| Removable strap | Yes |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Waterproof up to | 50 m |
| Performance | |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 11 |
| Flash memory | 64 GB |
| 64-bit computing | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Crash detection | Yes |
| Fall detection | Yes |
| Noise monitoring | Yes |
| Backtrack | Yes |
| Features | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Heart rate sensor type | Electrical, Optical |
| Depth gauge sensor | Yes |
| Sleep apnea detection | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Double tap gesture | Yes |
| Irregular rhythm notifications | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| SOS alert function | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Haptic feedback | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Skin temperature sensor | Yes |
| Water temperature sensor | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 4G standard | LTE |
| GPS (satellite) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 36 h |
| Battery life | 18 h |
| Wireless charging | Yes |
| Battery recharge time (80%) | 0.5 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 39 mm |
| Depth | 46 mm |
| Thickness | 9.7 mm |
| Weight | 35.3 g |
| Packaging content | |
| Charger | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral |
| Doesn't contain | Arsenic, BFR, Mercury, PVC |

