Apple Watch Series 10 GPS + Cellular 42mm Jet Black OLED Touchscreen 64GB
Apple Watch Series 10 GPS + Cellular 42mm Jet Black OLED Touchscreen 64GB
Experience the future of smartwatches with the Apple Watch Series 10, perfect for staying connected and tracking your fitness goals. With GPS and cellular capabilities, you can leave your phone behind and still stay in touch.
This stylish smartwatch features a 42mm Jet Black Aluminium Case paired with an Ink Sport Loop for comfort and durability. Its OLED touchscreen provides a vibrant display that is easy to navigate, making it ideal for your daily activities.
- Model: Apple Watch Series 10
- Case: 42mm Jet Black Aluminium
- Display: OLED Touchscreen
- Storage: 64 GB
- Connectivity: GPS (satellite), Wi-Fi, Cellular
- Weight: 29.3 g
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display technology | OLED |
| Display brightness | 2000 cd/m² |
| Pixel density | 326 ppi |
| Always-on display | Yes |
| Display type | Digital |
| Display resolution | 374 x 446 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Rounded display corners | Yes |
| Watch glass type | Ion-X glass |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor model | S10 |
| Processor cores | 2 |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 4 |
| Design | |
| Band material | Textile |
| Band size | One Size |
| Shape | Rectangular |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 42 mm |
| Watch case colour | Black |
| Watch case material | Aluminium |
| Band colour | Black |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP6X |
| Removable strap | Yes |
| Magnetic charging connector | Yes |
| Waterproof up to | 50 m |
| Performance | |
| FM radio | No |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating system installed | watchOS 11 |
| Flash memory | 64 GB |
| 64-bit computing | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Crash detection | Yes |
| Fall detection | Yes |
| Noise monitoring | Yes |
| Backtrack | Yes |
| Features | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Heart rate sensor type | Electrical, Optical |
| Depth gauge sensor | Yes |
| Sleep apnea detection | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Activity tracker | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Double tap gesture | Yes |
| Irregular rhythm notifications | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| SOS alert function | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Haptic feedback | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Skin temperature sensor | Yes |
| Water temperature sensor | Yes |
| Altimeter | Yes |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| 4G standard | LTE |
| GPS (satellite) | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Galileo | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Power | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery life (max) | 36 h |
| Battery life | 18 h |
| Wireless charging | Yes |
| Battery recharge time (80%) | 0.5 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 36 mm |
| Depth | 42 mm |
| Thickness | 9.7 mm |
| Weight | 29.3 g |
| Packaging content | |
| Charger | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral |
| Doesn't contain | Arsenic, BFR, Mercury, PVC |

