Apple MacBook Pro
Apple MacBook Pro
1 people are viewing this product
Regular price
£1,727.47 GBP
Sale price
£1,727.47 GBP
Regular price
£1,952.04 GBP
Shipping calculated at checkout.
Apple MacBook Pro 14-inch : M4 Pro chip with 12-core CPU and 16‑core GPU, 24GB, 512GB SSD - Black, Apple M, 36.1 cm (14.2\"), 3024 x 1964 pixels, 24 GB, 512 GB, macOS Sequoia
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Space Black |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Introduction year | 2024 |
| Introduction month | October |
| Display | |
| Display diagonal | 36.1 cm (14.2") |
| Display resolution | 3024 x 1964 pixels |
| Touchscreen | No |
| Panel type | Mini LED |
| Display technology marketing name | Liquid Retina XDR |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1600 cd/m² |
| Standard Dynamic Range (SDR) brightness | 1000 cd/m² |
| Pixel density | 254 ppi |
| True Tone technology | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, Extreme Dynamic Range (XDR), High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| ProMotion technology | Yes |
| Display refresh rates supported | 47.95 Hz, 50.00 Hz, 60.00 Hz, 48.00 Hz, 59.94 Hz |
| Number of external displays supported | 2 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | Apple M Pro 4th Gen |
| Processor model | M4 Pro |
| Processor cores | 12 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board graphics card cores | 16 |
| On-board graphics card 4K support | Yes |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 273 GB/s |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 3 |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 3 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Docking connector | Yes |
| Charging port type | MagSafe 3 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Voice control | Yes |
| Repairability index | 7 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Apple Intelligence | Yes |
| Pre-installed software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos, Weather |
| Operating system installed | macOS Sequoia |
| Processor special features | |
| Intel® Evo™ Platform Verified | No |
| Video decode engine | Yes |
| Video encode engine | Yes |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | Wide color (P3) |
| Accessibility features | Closed Captions, Increase Contrast, Reduce Motion, Siri and Dictation, Switch Control, Text to Speech, VoiceOver, Zoom |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 72.4 Wh |
| Continuous video playback time | 22 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 14 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 70 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Maximum shipping altitude | 10500 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | PVC/BFR, Arsenic, Mercury |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.6 mm |
| Depth | 221.2 mm |
| Height | 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to MagSafe 3 |
| Other features | |
| DisplayPort version | 2.1 |
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC, ProRes |
| Maximum storage altitude | 4500 m |
| Video compression formats | AV1, H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
| Dolby technologies | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Warranty period | 1 year(s) |

