Apple MacBook Air
Apple MacBook Air
1 people are viewing this product
Regular price
£1,199.93 GBP
Sale price
£1,199.93 GBP
Regular price
£1,571.91 GBP
Shipping calculated at checkout.
Apple MacBook Air , Apple M, 38.9 cm (15.3\"), 2880 x 1864 pixels, 8 GB, 512 GB, macOS Sonoma
Available stock: 15
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Midnight |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Navy |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| Display diagonal | 38.9 cm (15.3") |
| Display resolution | 2880 x 1864 pixels |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | Liquid Retina |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Pixel density | 224 ppi |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| True Tone technology | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | Apple M 3rd Gen |
| Processor model | M3 |
| Processor cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board graphics card cores | 10 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Memory bandwidth (max) | 100 GB/s |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 3 |
| Microphone modes | Voice Isolation, Wide Spectrum |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Mobile network generation | Not supported |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | Yes |
| Charging port type | MagSafe 3 |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Voice control | Yes |
| Repairability index | 6.5 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Apple Intelligence | Yes |
| Pre-installed software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, GarageBand, Home, iMovie, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Siri, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos |
| Operating system installed | macOS Sonoma |
| Brand-specific features | |
| Accessibility features | Increase Contrast, Live Captions, Reduce Motion, Siri and Dictation, Switch Control, VoiceOver, Zoom |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 66.5 Wh |
| Continuous video playback time | 18 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 15 h |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 35 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 4500 m |
| Maximum shipping altitude | 10500 m |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 340.3 mm |
| Depth | 237.6 mm |
| Height | 11.5 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C to MagSafe 3 |
| Other features | |
| Video compression formats | HEVC, AV1, H.264, ProRes, ProRes RAW |
| Warranty period | 1 year(s) |

