Apple Mac mini
Apple Mac mini
1 people are viewing this product
Regular price
£518.43 GBP
Sale price
£518.43 GBP
Regular price
£694.70 GBP
Shipping calculated at checkout.
Apple Mac mini , Apple M, M4, 16 GB, 256 GB, SSD, macOS Sequoia
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | Apple M 4th Gen |
| Processor model | M4 |
| Processor cores | 10 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 6 |
| Number of processors installed | 1 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 120 GB/s |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics card cores | 10 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Hybrid Log-Gamma Photo (HLG Photo) |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 3 |
| DVI port | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Design | |
| Chassis type | Mini PC |
| Product colour | Silver |
| Housing material | Aluminium |
| Performance | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Product type | Mini PC |
| Sound pressure level | 5 dB |
| Software | |
| Operating system installed | macOS Sequoia |
| Apple Intelligence | Yes |
| Pre-installed software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos, Weather |
| Processor special features | |
| Video decode engine | Yes |
| Video encode engine | Yes |
| Brand-specific features | |
| Accessibility features | Closed Captions, Increase Contrast, Reduce Motion, Siri and Dictation, Switch Control, Text to Speech, Voice Control, VoiceOver, Zoom |
| Power | |
| Power supply | 155 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 670 g |
| Packaging content | |
| Cables included | AC |
| Power cable length | 1.8 m |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Video compression formats | H.264, HEVC, ProRes, ProRes RAW |
| Video formats supported | AVI, H.264, HEVC, ProRes |
| TV tuner integrated | No |
| Built-in microphone | No |
| Dolby technologies | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Warranty period | 1 year(s) |

