Apple iPad Pro 13-Inch Wi-Fi 512GB 12GB RAM Silver 2752x2064
Apple iPad Pro 13-Inch Wi-Fi 512GB 12GB RAM Silver 2752x2064
Experience unparalleled performance and stunning visuals with the Apple iPad Pro. Designed for creators and professionals alike, this tablet is perfect for multitasking, graphic design, and content consumption.
The 13-inch Retina display with a resolution of 2752 x 2064 pixels brings your content to life, making it ideal for watching movies, editing photos, or taking notes.
- Display: 13-inch Retina, 2752 x 2064 pixels
- Storage: 512GB
- RAM: 12GB
- Operating System: iPadOS 26
- Color: Silver
Available stock: 8
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 33 cm (13") |
| Display resolution | 2752 x 2064 pixels |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | OLED |
| Display technology marketing name | Ultra Retina XDR |
| Display brightness | 1000 cd/m² |
| Display glass type | Standard glass |
| Pixel density | 264 ppi |
| Rounded display corners | Yes |
| Number of external displays supported | 1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | Apple M 5th Gen |
| Processor model | M5 |
| Processor cores | 9 |
| Performance cores | 3 |
| Efficient cores | 6 |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 153 GB/s |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Internal memory | 12 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | Flash |
| Graphics | |
| Graphics card family | Apple |
| Graphics card cores | 10 |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 4 |
| Microphone modes | Voice Isolation, Wide Spectrum |
| Dolby technologies | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera lens elements | 5-element lens |
| Lens cover material | Sapphire crystal |
| Digital zoom | 5x |
| Auto focus | Yes |
| Panorama | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Smart HDR 4 |
| Cinematic video stabilization | Yes |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 720p, 1080p, 2160p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@120fps, 1920x1080@240fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps |
| Video capturing speed | 240 fps |
| Video stabilizer | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera aperture number | 2 |
| Screen flash | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Burst mode | Yes |
| Stereo recording | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Portrait Lighting | Yes |
| Portrait lighting effects | Contour, High‑Key Mono, Natural, Stage, Stage Mono, Studio |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC, ProRes |
| Network | |
| Mobile network generation | Not supported |
| Mobile network connection | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| AirPlay | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| SIM card type | No |
| Ports & interfaces | |
| Thunderbolt technology | Yes |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | No |
| Docking connector type | Apple Magnetic Connector, Apple Smart Connector |
| Phone features | |
| Spatial audio | Yes |
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Silver |
| Performance | |
| GPS (satellite) | No |
| iBeacon | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Accessibility features | AssistiveTouch, Audio Descriptions, Closed Captions, Live Captions, Magnifier, Real-time text (RTT), Siri and Dictation, Spoken Content, Subtitles, Switch Control, Type to Siri, Voice Control, VoiceOver, Zoom |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| LiDAR sensor | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Software | |
| Platform | iPadOS |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Operating system installed | iPadOS 26 |
| Bundled software | Apple Store; App Store; Books; Calculator; Calendar; Camera; Clips; Clock; Contacts; FaceTime; Files; Find My; Freeform; Games; GarageBand; Health; Home; iMovie; Invites; iTunes Store; Journal; Keynote; Magnifier; Mail; Maps; Measure; Messages; Music; News; Notes; Numbers; Pages; Passwords; Phone; Photo Booth; Photos; Podcasts; Preview; Reminders; Safari; Settings; Shortcuts; Stocks; Support; Swift Playgrounds; Tips; Translate; TV; Voice Memos; Weather |
| Apple Intelligence | Yes |
| Battery | |
| Battery included | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 38.99 Wh |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 10 h |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 60 W |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 4560 min |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | C |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215.5 mm |
| Depth | 281.6 mm |
| Height | 5.1 mm |
| Weight | 579 g |
| Package width | 295.5 mm |
| Package depth | 227.5 mm |
| Package height | 31.5 mm |
| Package weight | 960 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | True Tone, Wide color (P3) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |

