Apple iPad Air 256GB 11-Inch Wi-Fi + Cellular 2360x1640 Starlight
Apple iPad Air 256GB 11-Inch Wi-Fi + Cellular 2360x1640 Starlight
Upgrade your digital experience with the Apple iPad Air, designed for those who crave high performance and portability. Whether you're working, streaming, or browsing, this elegant device has the power to keep up with your demands.
With stunning visuals and advanced features, the Apple iPad Air is perfect for professionals and students alike. The 11-inch display ensures vibrant clarity at a resolution of 2360 x 1640 pixels, making it ideal for editing photos, watching videos, or jotting down notes.
- Storage: 256GB
- Display: 11-inch, 2360 x 1640 pixels
- Memory: 8GB RAM
- Operating System: iPadOS 18
- Color: Starlight
- Connectivity: Wi-Fi + Cellular
Available stock: 15
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 27.9 cm (11") |
| Display resolution | 2360 x 1640 pixels |
| LED backlight | Yes |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | Liquid Retina |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Touch technology | Multi-touch |
| Pixel density | 264 ppi |
| Rounded display corners | Yes |
| Laminated display | Yes |
| Oleophobic coating | Yes |
| Video mirroring | Yes |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Fingerprint resistant | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | Apple M 3rd Gen |
| Processor model | M3 |
| Processor cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Internal storage capacity | 256 GB |
| Card reader integrated | No |
| Storage media | Flash |
| Graphics | |
| Graphics card family | Apple |
| Graphics card cores | 9 |
| Ray tracing acceleration | Yes |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Microphone modes | Voice Isolation, Wide Spectrum |
| Dolby technologies | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Camera | |
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera lens elements | 5-element lens |
| Lens cover material | Sapphire crystal |
| Digital zoom | 5x |
| Auto focus | Yes |
| Panorama | Yes |
| Time lapse mode | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG), Smart HDR 4 |
| Cinematic video stabilization | Yes |
| Video recording | Yes |
| Maximum video resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Video recording modes | 720p, 1080p, 2160p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps, 1920x1080@120fps, 1920x1080@240fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps |
| Video capturing speed | 240 fps |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 12 MP |
| Front camera aperture number | 2 |
| Lens correction | Yes |
| Screen flash | Yes |
| Geotagging | Yes |
| Burst mode | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Playback zoom | Yes |
| Slow motion mode | Yes |
| Center Stage | Yes |
| Camera image formats supported | HEIF, JPEG |
| Camera High Dynamic Range (HDR) mode | Yes |
| Camera video formats supported | H.264, HEVC |
| Network | |
| Mobile network generation | 5G |
| Mobile network connection | Yes |
| 3G standards | DC-HSDPA, HSPA, HSPA+, UMTS |
| 4G standard | TD-LTE & FDD-LTE |
| 5G standard | NR, Sub6 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| AirPlay | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| 3G bands supported | 850,900,1700,1900,2100 MHz |
| MIMO | Yes |
| SIM card type | eSIM |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | No |
| Docking connector type | Apple Smart Connector, Magnetic |
| Phone features | |
| Voice call | Yes |
| Video call | Yes |
| Spatial audio | Yes |
| Design | |
| Device type | Mobile tablet |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Slate |
| Product colour | Beige |
| Performance | |
| Assisted GPS (A-GPS) | No |
| GPS (satellite) | Yes |
| iBeacon | Yes |
| Wi-Fi positioning | Yes |
| Accessibility features | AssistiveTouch, Audio Descriptions, Closed Captions, Live Captions, Magnifier, Real-time text (RTT), Siri and Dictation, Spoken Content, Subtitles, Switch Control, Type to Siri, Voice Control, VoiceOver, Zoom |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| Position location | Yes |
| Screen sharing | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Software | |
| Platform | iPadOS |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Operating system installed | iPadOS 18 |
| Bundled software | App Store, Books, Calculator, Calendar, Camera, Clock, Contacts, FaceTime, Files, Find My, Freeform, Health, Home, iTunes Store, Magnifier, Mail, Maps, Measure, Messages, Music, News, Notes, Passwords, Photo Booth, Photos, Podcasts, Reminders, Safari, Settings, Shortcuts, Stocks, Tips, Translate, TV, Voice Memos, Weather |
| Apple Intelligence | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64 |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Processor special features | |
| Video decode engine | Yes |
| Video encode engine | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 28.93 Wh |
| Continuous video playback time | 10 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 10 h |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 15 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 45 W |
| Endurance | |
| Energy efficiency class | G |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance per cycle | 3720 min |
| Battery endurance in cycles | 1000 |
| Repeated free fall reliability class | E |
| Repairability class | C |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Media formats | |
| Audio formats supported | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Image formats supported | GIF, JPG, TIFF |
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC, ProRes |
| Document formats supported | DOC, DOCX, HTM, HTML, ICS, Key, Numbers, PDF, PPT, PPTX, Pages, RTF, TXT, USDZ, VCF, XLS, XLSX |
| Archive formats supported | Zip |
| Weight & dimensions | |
| Width | 178.5 mm |
| Depth | 6.1 mm |
| Height | 247.6 mm |
| Weight | 460 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | True Tone, Wide color (P3) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |

