24 Inch Apple iMac M1 Desktop 256GB 4.5K Ultra HD Silver
24 Inch Apple iMac M1 Desktop 256GB 4.5K Ultra HD Silver
Discover the power of creativity and productivity with the sleek Apple iMac 24-inch. Designed for professionals like you, it combines stunning visuals and robust performance in a minimalist design.
Whether you're editing photos, designing graphics, or working on data analysis, the Apple iMac delivers incredible clarity and speed with its 4.5K Ultra HD display and the innovative M1 chip.
- Display: 24 inches (61 cm) 4.5K Ultra HD
- Processor: Apple M1 chip
- Memory: 8 GB RAM
- Storage: 256 GB SSD
- Operating System: macOS Big Sur
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Display resolution | 4480 x 2520 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 4.5K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Pixel density | 218 ppi |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | 1st Generation Apple M |
| Processor model | M1 |
| Processor cores | 8 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board graphics card cores | 7 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Camera HD type | HD |
| Image signal processor | M1 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Ports & interfaces | |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Introduction year | 2021 |
| On/off button | Yes |
| Performance | |
| Product type | All-in-One PC |
| Software | |
| Apple Intelligence | Yes |
| Operating system installed | macOS Big Sur |
| Bundled software | App Store Books Calendar Contacts FaceTime Find My GarageBand Home iMovie Keynote Mail Maps Messages Music News Notes Numbers Pages Photo Booth Photos Podcasts Preview QuickTime Player Reminders Safari Siri Stocks Time Machine TV Voice Memos |
| Power | |
| AC adapter power | 143 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 547 mm |
| Depth (with stand) | 147 mm |
| Height (with stand) | 461 mm |
| Weight (with stand) | 4.46 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | PVC/BFR, Arsenic, Mercury, Beryllium |
| Packaging content | |
| Mouse included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard with Touch ID | No |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Cables included | AC, USB Type-C to Lightning |
| Power cable length | 2 m |

