24-inch Apple iMac M4 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 24GB RAM 512GB SSD Blue
24-inch Apple iMac M4 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 24GB RAM 512GB SSD Blue
Experience stunning visuals and powerful performance with the 24-inch Apple iMac featuring a Retina 4.5K display. Ideal for creative professionals and everyday users alike, this iMac combines a sleek design with cutting-edge technology to elevate your workflow.
With the advanced M4 chip, you can enjoy seamless multitasking and fast processing speeds for graphic-intensive applications. Whether you're editing photos, designing graphics, or simply browsing the web, this iMac delivers outstanding clarity and responsiveness.
- Display: 24-inch Retina 4.5K Ultra HD
- Processor: M4 chip with 10-core CPU and 10-core GPU
- Memory: 24GB RAM
- Storage: 512GB SSD
- Color: Blue
- Operating System: macOS Sequoia
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 59.7 cm (23.5") |
| Display resolution | 4480 x 2520 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 4.5K Ultra HD |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display technology marketing name | Retina |
| Pixel density | 218 ppi |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Number of external displays supported | 2 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Apple |
| Processor family | Apple M |
| Processor generation | Apple M 4th Gen |
| Processor model | M4 |
| Processor cores | 10 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 6 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processor unit (NPU) cores | 16 |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Apple |
| On-board graphics card family | Apple |
| On-board graphics card model | Apple GPU |
| On-board graphics card cores | 10 |
| On-board graphics card 6K support | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 6 |
| Built-in microphone | Yes |
| Spatial audio | Yes |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Total megapixels | 12 MP |
| Camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 4 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Design | |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Blue |
| Introduction year | 2024 |
| On/off button | Yes |
| Performance | |
| Product type | All-in-One PC |
| Software | |
| Apple Intelligence | Yes |
| Operating system installed | macOS Sequoia |
| Virtual assistant | Apple Siri |
| Pre-installed software | App Store, Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, TV, Voice Memos, Weather |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | True Tone, Wide color (P3) |
| Accessibility features | Increase Contrast, Live Captions, Reduce Motion, Siri and Dictation, Switch Control, Voice Control, VoiceOver, Zoom |
| Power | |
| AC adapter power | 143 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 547 mm |
| Depth (with stand) | 147 mm |
| Height (with stand) | 461 mm |
| Weight (with stand) | 4.44 kg |
| Width (without stand) | 547 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Doesn't contain | Arsenic, BFR, Mercury, PVC |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Cables included | AC, USB Type-C |
| Power cable length | 2 m |
| Other features | |
| Video compression formats | AV1, ProRes |
| Video formats supported | AV1, H.264, HEVC, ProRes |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 1 year(s) |

