UPS Battery APC APCRBC155 Sealed Lead Acid 15.3kg 210mm Dimensions
UPS Battery APC APCRBC155 Sealed Lead Acid 15.3kg 210mm Dimensions
Home and office environments that require dependable power during outages benefit from the APC APCRBC155 Battery Replacement Cartridge. This Sealed Lead Acid (VRLA) battery ensures your critical devices remain operational when it matters most.
With its robust design, this battery delivers a seamless power supply, preventing disruptions to your equipment. Ideal for UPS systems, it meets reliable performance standards while being compliant with RoHS regulations.
- Type: Sealed Lead Acid (VRLA)
- Color: Black
- Weight: 15.3 kg
- Dimensions: 210 mm x 76 mm
- Compliance: RoHS
Built for environments that require uninterrupted power availability, making it perfect for IT administrators and small business owners.
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 15.3 kg |
| Width | 210 mm |
| Height | 76 mm |
| Depth | 762 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 343 mm |
| Package height | 203 mm |
| Package depth | 635 mm |
| Package weight | 17.6 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |

