Uninterruptible Power Supply APC BR650MI 0.65 kVA Sine Wave 390W
Uninterruptible Power Supply APC BR650MI 0.65 kVA Sine Wave 390W
Home and small office environments that require continuous power to safeguard critical electronics will benefit from the APC BR650MI Uninterruptible Power Supply. This UPS is designed to ensure your devices remain operational during power outages or voltage fluctuations.
The line-interactive design with a capacity of 0.65 kVA supports a robust power management solution, delivering a sine wave output that protects sensitive devices without disruption.
- Power Capacity: 0.65 kVA
- Output Power: 390 W
- Output Type: Sine Wave
- Input Voltage Range: 176 V to 294 V
- Ideal for: Home and small business use
Built for home offices and SMB settings requiring reliable backup power for essential electronics.
Available stock: 63
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power capacity | 0.65 kVA |
| Output power | 390 W |
| Waveform | Sine |
| Input operation voltage (min) | 176 V |
| Input operation voltage (max) | 294 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Maximum current | 10 A |
| Response time | 12 ms |
| ECO mode | Yes |
| Noise level | 45 dB |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Network |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery recharge time | 12 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| Cable length | 1.83 m |
| Cooling type | Passive |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certificates | |
| Certification | A-tick, C-tick, CE, EAC, GS Mark, RCM, TISI |
| Packaging content | |
| Cables included | USB cable |
| Manual | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 91 mm |
| Depth | 310 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package weight | 7.4 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Other features | |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |

