Uninterruptible Power Supply 1500VA APC Smart-UPS Rackmount 2U USB C13 Ports
Uninterruptible Power Supply 1500VA APC Smart-UPS Rackmount 2U USB C13 Ports
Protect your critical electronics with the APC Smart-UPS SMT1500RMI2UC, designed to provide reliable power backup during outages. Ideal for servers and networking equipment, this UPS ensures your devices remain operational when it matters most.
With a robust capacity of 1500VA and 1000W, this line-interactive UPS safeguards your hardware against power fluctuations, offering seamless transitioning and sine wave output for ultimate protection.
- Capacity: 1500VA / 1000W
- Rackmount design (2U)
- 4x C13 output ports
- USB connectivity
- SmartConnect feature for remote management
- Line-Interactive topology
- Sine wave output for sensitive equipment
- Voltage range: 151V to 302V
Available stock: 29
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power capacity | 1.5 kVA |
| Output power | 1000 W |
| Waveform | Sine |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 459 J |
| Response time | 10 ms |
| Noise level | 46 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Audible alarm modes | Alarm when on battery, Low battery alarm |
| Auto-restart | Yes |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C13 coupler, IEC Jumpers |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC, EN / IEC 62040-1, EN / IEC 62040-2, Energy Star 1.0 (EU), RCM, TÜV, VDE |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | RS-232, USB cable |
| Manual | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Green Premium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 477 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 26.1 kg |
| Packaging data | |
| Resource CD | Yes |
| Package width | 594 mm |
| Package depth | 603 mm |
| Package height | 251 mm |
| Package weight | 31.9 kg |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 1416.6 |
| Other features | |
| Output voltage | 230 V |

