APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Double-Conversion Marine UPS 2100W
APC Smart-UPS RT 3000VA 230V Double-Conversion Marine UPS 2100W
Ensure continuous power for your critical devices with the APC Smart-UPS RT 3000VA. This uninterruptible power supply (UPS) provides seamless power protection, ideal for marine applications where power reliability is crucial.
Featuring double-conversion technology, the Smart-UPS RT 3000VA delivers stable performance while safeguarding your electronic equipment from power disturbances. With its robust 2100W capacity, this UPS is designed to maintain operations in demanding environments.
- Capacity: 3000VA / 2100W
- Voltage: 230V
- Technology: Double-conversion (Online)
- Input Voltage Range: 100V - 280V
- Frequency: 50/60 Hz
- Applications: Marine
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power capacity | 3 kVA |
| Output power | 2100 W |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Surge energy rating | 480 J |
| Efficiency | 92% |
| Crest factor | 3:1 |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Noise level | 55 dB |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Design | |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 3U |
| Cable length | 2.44 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 130 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 432 mm |
| Weight | 54.5 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 63.6 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 130 x 660 x 432 mm |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Package dimensions (WxDxH) | 603 x 980 x 347 mm |

