2200VA APC Smart-UPS On-Line Uninterruptible Power Supply with Extended Runtime
2200VA APC Smart-UPS On-Line Uninterruptible Power Supply with Extended Runtime
Keep your critical devices powered with the APC Smart-UPS On-Line 2200VA. This uninterruptible power supply (UPS) provides seamless power protection with double-conversion technology, ensuring that your equipment runs smoothly without interruptions.
Ideal for servers, networking hardware, and other essential electronics, this UPS features a robust design for extended runtime, giving you peace of mind during power outages. It’s equipped with multiple IEC outlets, allowing easy connectivity for various devices.
- Power Capacity: 2200VA / 1980W
- Output: Double-conversion (Online)
- Voltage: 230V with a range of 100V to 275V
- Outlets: 8x C13 + 2x C19 IEC
- SmartSlot for additional management options
Available stock: 79
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Output power | 1980 W |
| Waveform | Sine |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 340 J |
| Efficiency | 92.2% |
| Crest factor | 3:1 |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Auto-restart | Yes |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RJ-45 |
| SmartSlot | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 367 VAh |
| Number of batteries supported | 1 |
| Typical backup time at full load | 3.9 min |
| Typical backup time at half load | 11.6 min |
| Battery life (max) | 5 year(s) |
| Battery recharge time | 3 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Cable length | 2.44 m |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE, REACH |
| Packaging content | |
| Cables included | USB cable |
| Quick installation guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Green Premium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 85 mm |
| Depth | 584 mm |
| Height | 432 mm |
| Weight | 25 kg |
| Packaging data | |
| Bracket | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Software CD | Yes |
| Package width | 599 mm |
| Package depth | 810 mm |
| Package height | 246 mm |
| Package weight | 30.8 kg |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3634.43 |
| Other features | |
| Interface | SmartSlot |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Packaging content | Power cord Removable support feet |

