2200VA APC Smart-UPS Rackmount Line Interactive UPS with LCD
2200VA APC Smart-UPS Rackmount Line Interactive UPS with LCD
Stay powered up during outages with the 2200VA APC Smart-UPS. This uninterruptible power supply (UPS) is ideal for safeguarding your critical equipment against downtime.
Designed for rackmount applications, this 2U UPS offers functionality and reliability. With 8 IEC C13 and 2 IEC C19 outlets, it provides ample connectivity for various devices. The built-in network card and Automatic Voltage Regulation (AVR) further enhance performance, making it a smart choice for your power management needs.
- Capacity: 2200VA / 1980W
- Type: Line Interactive, 2U Rackmount
- Input Voltage: 230V
- Outlets: 8x IEC C13, 2x IEC C19
- Features: Network Card, AVR, LCD Display
- Sine Wave Output: Yes
- Input Voltage Range: 151V - 302V
Available stock: 67
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Output power | 1980 W |
| Waveform | Sine |
| Input operation voltage (min) | 151 V |
| Input operation voltage (max) | 302 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 375 J |
| Response time | 4 ms |
| Emergency Power Off (EPO) | O |
| Noise level | 55 dB |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Audible alarm modes | Battery replacement |
| Auto-restart | Yes |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C20 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlets quantity | 9 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 509 Ah |
| Battery recharge time | 5 h |
| Hot-swap battery | Yes |
| Automatic battery test | Yes |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display type | LCD |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, GS Mark, IRAM, RCM, VDE, WEEE |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Input power cable, USB cable |
| Quick installation guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 480 mm |
| Depth | 683 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 42.2 kg |
| Packaging data | |
| Resource CD | Yes |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 980 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 49.6 kg |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3327.3 |
| Other features | |
| Output voltage | 230 V |

