APC Power Cords 3m C19 Coupler 230V 16A Heavy Duty
APC Power Cords 3m C19 Coupler 230V 16A Heavy Duty
Ensure reliable power delivery with the APC Power Cords, perfect for connecting your professional-grade equipment. Whether you’re setting up a data center or powering essential devices, these cords are designed to meet your needs.
The 3-meter length provides flexibility for your setup, while the C19 coupler ensures a secure connection with high power requirements. Ideal for 230V applications, this heavy-duty cord is tested for safety and performance.
- Length: 3 meters
- Coupler Type: C19
- Voltage: 230 V
- Current Rating: 16 A
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | C19 coupler |
| Power | |
| Input voltage | 230 V |
| Input current | 16 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 152 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 432 mm |
| Weight | 490 g |
| Packaging data | |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 102 mm |
| Package height | 432 mm |
| Package weight | 490 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 152 x 102 x 432 mm |
| Weight (imperial) | 0.49 kg (1.08 lbs) |

