C13/C14 Power Cable 2.5m 10A 90-250V Connector
C13/C14 Power Cable 2.5m 10A 90-250V Connector
Ensure reliable connectivity and power delivery with the C13/C14 power cable. Ideal for connecting your appliances to power sources, this sturdy cable offers flexibility and durability for all your power needs.
With a generous length of 2.5 meters, this power cable is perfect for use in various settings, whether at home or in the office. It supports voltages from 90 to 250V and a current of up to 10A, making it suitable for a range of devices.
- Length: 2.5 meters
- C14 coupler and C13 coupler
- Voltage: 90 - 250 V
- Current Rating: 10 A
Available stock: 114
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 2.5 m |
| Connector 1 | C14 coupler |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Overload protection | No |
| Power | |
| Input voltage | 90 - 250 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 10 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 15000 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CSA, UL, VDE, PEP, EOLI |
| Weight & dimensions | |
| Width | 76 mm |
| Depth | 203 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 230 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 102 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 51 mm |
| Package weight | 300 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

