APC Back-UPS 2200VA Tower UPS with AVR, 1200W, 6x IEC C13 Outlets
APC Back-UPS 2200VA Tower UPS with AVR, 1200W, 6x IEC C13 Outlets
Ensure uninterrupted power supply for your critical devices with the APC BX2200MI uninterruptible power supply. Ideal for home offices and small businesses, this UPS provides reliable backup power during outages.
The APC Back-UPS system supports your electronics with its advanced Automatic Voltage Regulation (AVR) technology, protecting your devices from damaging voltage fluctuations. With a robust capacity of 2200VA (1200W) and six IEC C13 outlets, this UPS delivers versatile power for all your essential electronics.
- Capacity: 2200VA / 1200W
- Form Factor: Tower
- Outlets: 6x IEC C13
- Voltage: 230V
- Technology: Line-Interactive with AVR
- Sine Wave Output
- Input Voltage Range: 140V - 300V
Available stock: 21
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| UPS topology | Line-Interactive |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| Output power | 1200 W |
| Waveform | Sine |
| Input operation voltage (min) | 140 V |
| Input operation voltage (max) | 300 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (min) | 230 V |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency regulation | 0.5 Hz |
| Output voltage regulation | 10% |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Surge energy rating | 273 J |
| Response time | 6 ms |
| Input power factor | 0.54 |
| Noise level | 40 dB |
| Surge protection | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Audible alarm modes | Low battery alarm |
| Ports & interfaces | |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C19 coupler |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| Battery | |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| Typical backup time at half load | 8.5 min |
| Battery life (max) | 2 year(s) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Design | |
| Form factor | Compact |
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CB Meet EN62040-1 / CE / IEC-62040-1 / IEC-62040-2 |
| Packaging content | |
| Cables included | Input power cable |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 390 mm |
| Height | 190 mm |
| Weight | 12.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 495 mm |
| Package height | 297 mm |
| Package weight | 13.3 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |

