Power Distribution Unit APC Basic Rack PDU 0U Vertical 24 AC Outlets Black
Power Distribution Unit APC Basic Rack PDU 0U Vertical 24 AC Outlets Black
The APC Basic Rack PDU is designed to efficiently manage your power distribution needs in server racks. With 24 AC outlets, this sleek vertical unit allows for optimal space utilization and easy access.
This 0U PDU is ideal for users seeking a reliable and straightforward power management solution for their IT infrastructure. The vertical design ensures streamlined cabling and organized deployment, making it perfect for data centers and networking applications.
- Type: Basic Rack PDU
- Form Factor: 0U Vertical
- Color: Black
- Total Outlets: 24 AC C13/C19
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | C20 coupler |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| I/O ports | (4) IEC 320 C19 (20) IEC 320 C13 |
| Input connection type | IEC-320 C20 |
| Features | |
| Cable length | 3.05 m |
| Power | |
| Nominal input voltage | 230 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Load capacity | 3680 VA |
| Maximum input current per phase | 16 A |
| Maximum power | 3680 W |
| Certificates | |
| Certification | CCC,CE,GOST,IRAM,VDE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.9 mm |
| Depth | 43.9 mm |
| Height | 1619.3 mm |
| Weight | 4.86 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.77 kg |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package height | 2134 mm |

