Horizontal Cable Management Panel 1U Black APC 800g
Horizontal Cable Management Panel 1U Black APC 800g
Keep your server room organized and efficient with the APC Horizontal Cable Management Panel. Designed for easy installation in your rack, this 1U black cable manager helps you neatly route and manage your cables.
Ideal for data centers and server environments, this cable management panel features a cover to protect your cables and ensure a clean look. With dimensions of 482.6 x 44.45 x 165.1 mm, it fits perfectly into standard racks while adding minimal bulk.
- Type: Horizontal Cable Manager
- Size: 1U
- Color: Black
- Dimensions: 482.6 x 44.45 x 165.1 mm
- Weight: 800 g
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable management panel |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | No |
| Rack capacity | 1U |
| Hot-swap | No |
| On/off switch | No |
| Castor wheels | No |
| Locking | No |
| Certification | TAA, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Depth (max) | 16.6 cm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 800 g |
| Packaging data | |
| Package width | 521 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 77 mm |
| Package weight | 1.05 kg |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.19 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |

