Horizontal Cable Management Panel 1U Black NetShelter Accessory
Horizontal Cable Management Panel 1U Black NetShelter Accessory
Organize your server room efficiently with the APC NetShelter Horizontal Cable Manager. This 1U accessory is ideal for keeping your cables neat and secured.
Designed for use in server racks, this cable management panel enhances airflow and simplifies cable routing for better system performance. Keep your IT infrastructure tidy and functional.
- Type: Horizontal Cable Manager
- Size: 1U
- Material: Black
- Dimensions: 483 x 44 x 110 mm
- Weight: 890 g
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Type | Cable management panel |
| Product colour | Black |
| Built-in fan | No |
| Rack capacity | 1U |
| Hot-swap | No |
| On/off switch | No |
| Castor wheels | No |
| Locking | No |
| Certification | REACH, TAA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 483 mm |
| Depth (max) | 11 cm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 890 g |
| Packaging data | |
| Package width | 157 mm |
| Package depth | 526 mm |
| Package height | 94 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 3.31 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |

