APC APCRBC159 OEM UPS Battery Replacement Cartridge Sealed Lead Acid 12 kg
APC APCRBC159 OEM UPS Battery Replacement Cartridge Sealed Lead Acid 12 kg
Looking to maintain optimal performance of your UPS system? The APC APCRBC159 Battery Replacement Cartridge provides reliable back-up power to keep your devices running smoothly.
This OEM sealed lead acid battery is ideal for use in uninterruptible power supplies, ensuring that you’re protected against unexpected power outages.
- Type: Sealed Lead Acid (VRLA)
- Weight: 12 kg
- Dimensions: 216 mm x 83 mm
- Life Expectancy: 5 years
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery life | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 12 kg |
| Width | 216 mm |
| Height | 83 mm |
| Depth | 343 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 368 mm |
| Package height | 495 mm |
| Package depth | 152 mm |
| Package weight | 12.6 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |

