APC Network Management Card for Easy UPS On-Line 1-Phase Remote Monitoring 10/100/1000 Mbit/s
APC Network Management Card for Easy UPS On-Line 1-Phase Remote Monitoring 10/100/1000 Mbit/s
Enhance your UPS management with the APC Network Management Card designed for Easy UPS On-Line systems. This advanced accessory allows you to remotely monitor and manage your UPS for seamless operation and increased reliability.
Ideal for businesses that require continuous power support, this network management card ensures your Easy UPS remains connected, enabling you to manage power disruptions effectively.
- Compatible with Easy UPS On-Line, 1-Phase
- Remotely monitor and manage your UPS
- Network interface: 10/100/1000 Mbit/s
- Operating temperature: -5 to 45 °C
- Compliant with FCC, ICES, REACH, RoHS standards
- Supports Federal Communications Commission Class A
- Dimensions: Multicolour design
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Network management card |
| Product colour | Multicolour |
| Easy to use | Yes |
| Performance | |
| Reset button | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), ICES, REACH, RoHS |
| Certification | FCC Class A ICES-003 VCCI class A AS/NZS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 95 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 52 mm |
| Depth | 80 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 50 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Manual | Yes |
| Logistics data | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 69.41 |
| Warranty period | 2 year(s) |

