APC C19 to C20 Power Cable Kit 1.8m 16A Locking Connector
APC C19 to C20 Power Cable Kit 1.8m 16A Locking Connector
Stay powered up with the APC C19 to C20 Power Cable Kit, designed to provide reliable connectivity for your critical systems. Ideal for use in data centers or IT environments, this power cable ensures efficient and safe energy delivery.
This high-quality power cable kit includes six durable locking cables, each measuring 1.8 meters, designed to handle loads up to 16A. Perfectly suited for heavy-duty applications, these cables allow you to maintain optimal performance across your devices.
- Type: Power Cord Kit
- Connector Type: C19 to C20
- Length: 1.8m (1.83 m)
- Current Rating: 16 A
- Quantity: 6 cables included
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable length | 1.83 m |
| Power | |
| Input current | 16 A |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2.16 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package height | 300 mm |
| Package weight | 2.16 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 679.51 |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 80 x 70 x 300 mm |

