Automatic Transfer Switch APC 1U 15A 100/120V Rackmount 10 AC Outlets
Automatic Transfer Switch APC 1U 15A 100/120V Rackmount 10 AC Outlets
Ensure your critical systems remain powered with the APC Automatic Transfer Switch. Designed to seamlessly switch power between two sources, it offers reliable backup for your equipment.
This Automatic Transfer Switch is ideal for server rooms and data centers where continuous power is essential. With a compact 1U form factor that fits into standard racks, you can easily integrate this device for efficient power management.
- Type: Automatic Transfer Switch (ATS)
- Brand: APC
- Form Factor: 1U Rackmount
- Power Rating: 15A
- Input Voltage: 100/120V
- Output: 10 x 5-15R Outlets
- Frequency: 50/60Hz
- Features: LCD display
- Color: Black
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Power | |
|---|---|
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 110 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 15 A |
| Design | |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 505.72 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 432 mm |
| Depth | 236 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 4.4 kg |

