27 Inch 4K Ultra HD AOC G4 Monitor 1ms Response Time LED Display
27 Inch 4K Ultra HD AOC G4 Monitor 1ms Response Time LED Display
Enhance your viewing experience with the AOC G4 U27G4XM Monitor, featuring stunning 4K Ultra HD resolution and a blazing-fast 1ms response time.
This 27-inch monitor is ideal for gamers and professionals alike, delivering crystal-clear images and vibrant colors for all your multimedia needs.
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 3840 x 2160 pixels
- Display Type: 4K Ultra HD LED
- Response Time: 1 ms
- Color: Black/Red
Available stock: 20
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | Fast IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | Mini LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega DCR |
| Maximum refresh rate | 320 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Pixel density | 109 ppi |
| Viewable size, horizontal | 59.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 360 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 320 Hz |
| Display diagonal (metric) | 68.58 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 1000 |
| Colour gamut standard | Adobe RGB, DCI-P3 |
| Adobe RGB coverage | 96.5% |
| DCI-P3 coverage | 98% |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -28 - 28° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 21° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 120 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 240 mm |
| Height (with stand) | 516.6 mm |
| Weight (with stand) | 7.1 kg |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 59.4 mm |
| Height (without stand) | 366.4 mm |
| Weight (without stand) | 5.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 159 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 10.3 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Other features | |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Local dimming | Yes |
| Local dimming zones | 1152 |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |

