AOC G4 24.5 Inch Quad HD Monitor 2560 x 1440 1ms LED Black Red
AOC G4 24.5 Inch Quad HD Monitor 2560 x 1440 1ms LED Black Red
Enhance your viewing experience with the AOC G4 24.5 Inch Quad HD Monitor. Perfect for gamers and professionals alike, this monitor delivers stunning visuals and lightning-fast response times.
Featuring a crisp 2560 x 1440 resolution and a rapid 1 ms response time, the AOC G4 provides everything you need for immersive gameplay or detailed graphics work. Its sleek black and red design fits seamlessly with any modern setup.
- Screen Size: 24.5 inches (62.2 cm)
- Resolution: 2560 x 1440 pixels (Quad HD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 1 ms
- Color: Black and Red
Available stock: 35
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 62.2 cm (24.5") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| HD type | Quad HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | Fast IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| Response time | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 0.3 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 300 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel density | 119.89 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 450 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 300 Hz |
| Display diagonal (metric) | 62.2 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| sRGB coverage (typical) | 114.7% |
| Adobe RGB coverage | 91% |
| DCI-P3 coverage | 91.3% |
| Performance | |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 300 Hz |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black, Red |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -3 - 21° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 19 |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 560.1 mm |
| Depth (with stand) | 207.6 mm |
| Height (with stand) | 498.9 mm |
| Weight (with stand) | 4.76 kg |
| Width (without stand) | 560.1 mm |
| Depth (without stand) | 52.2 mm |
| Height (without stand) | 325.3 mm |
| Weight (without stand) | 3.76 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 139 mm |
| Package weight | 7.45 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Low input lag | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Motion blur reduction | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | REACH, RoHS, WEEE |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant |

