27 Inch AOC E3 Full HD LED Monitor 1920 x 1080 4ms Response Time
27 Inch AOC E3 Full HD LED Monitor 1920 x 1080 4ms Response Time
Enhance your viewing experience with the 27 Inch AOC E3 Full HD monitor. Designed for everyday tasks and entertainment, this monitor delivers sharp visuals and quick response times to keep up with your activities.
Whether you’re working, gaming, or streaming your favorite shows, the AOC E3 is an ideal companion. Its Full HD resolution provides vibrant images, while the 4 ms response time ensures smooth performance without lag.
- Screen Size: 27 Inch (68.6 cm)
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Pixel density | 82 ppi |
| Horizontal scan range | 30 - 85 kHz |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DDC/CI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 104.1% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Fast charging | No |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Built-in KVM switch | No |
| HDCP version | 1.4 |
| AC (power) in | Yes |
| Mobile High-Definition Link (MHL) | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 180 - 180° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish |
| Number of OSD languages | 16 |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Power consumption (typical) | 16.27 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 38 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 614.7 mm |
| Depth (with stand) | 206.9 mm |
| Height (with stand) | 544.5 mm |
| Weight (with stand) | 5.2 kg |
| Width (without stand) | 614.7 mm |
| Depth (without stand) | 50.8 mm |
| Height (without stand) | 369.6 mm |
| Weight (without stand) | 3.45 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 481 mm |
| Package weight | 8.45 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Quick start guide | Yes |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, TCO |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| FPS counter | Yes |
| Dial point | Yes |
| Shadow control | Yes |
| Compatibility | VESA-P2 |
| Local dimming | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Light effects | No |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,HF,CB,TUV-GS-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Recycling data | |
| Post-consumer recycled plastic | 85% |

