27 Inch AOC B3 4K Ultra HD LCD Monitor 3840 x 2160 4ms Response Time
27 Inch AOC B3 4K Ultra HD LCD Monitor 3840 x 2160 4ms Response Time
Enhance your viewing experience with the AOC B3 27-inch 4K Ultra HD monitor. Perfectly designed for both work and leisure, this monitor offers stunning clarity and fast response times for gaming and multimedia.
Whether you're editing images, watching movies, or gaming, the incredible 3840 x 2160 resolution delivers detailed and vibrant visuals. Its 4 ms response time ensures smooth motion for an immersive experience.
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K Ultra HD)
- Panel Type: LCD
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 103
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel density | 163.18 ppi |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 140 kHz |
| Digital vertical frequency | 40 - 60 Hz |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| NTSC coverage (typical) | 109% |
| Adobe RGB coverage | 107.2% |
| BT.2020 coverage | 72.6% |
| DCI-P3 coverage | 99.6% |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Built-in KVM switch | No |
| AC (power) in | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Croatian, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| Number of OSD languages | 19 |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 40 kWh |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 52 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 93% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 614 mm |
| Depth (with stand) | 229.8 mm |
| Height (with stand) | 460 mm |
| Weight (with stand) | 4.04 kg |
| Width (without stand) | 614 mm |
| Depth (without stand) | 45.7 mm |
| Height (without stand) | 363.8 mm |
| Weight (without stand) | 3.59 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 142 mm |
| Package height | 453 mm |
| Package weight | 6.62 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Introduction year | 2024 |
| Introduction month | June |
| Local dimming | Yes |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |

