27 Inch Full HD AOC B3 LED Monitor 1920 x 1080 4ms Response Time
27 Inch Full HD AOC B3 LED Monitor 1920 x 1080 4ms Response Time
Experience stunning visuals and smooth performance with the AOC B3 27-inch LED monitor, ideal for gaming, streaming, and productivity. This Full HD monitor delivers vibrant colors and sharp details that elevate your viewing experience.
The AOC B3 monitor features a 4 ms response time, ensuring fast-paced scenes remain clear and fluid. Its sleek black design seamlessly fits into any workspace or home setup, making it a versatile choice for everyday use.
- Screen Size: 27 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Panel Type: LED
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 314
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Pixel density | 82 ppi |
| Viewable size, horizontal | 59.8 cm |
| Viewable size, vertical | 33.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 115 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| DDC/CI | Yes |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 96.5% |
| NTSC coverage (typical) | 84.1% |
| Adobe RGB coverage | 82.7% |
| DCI-P3 coverage | 76.9% |
| Performance | |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Built-in KVM switch | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| AC (power) in | Yes |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Pivot | No |
| Swivelling | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Power consumption (typical) | 23 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1.5 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 616.6 mm |
| Depth (with stand) | 229.5 mm |
| Height (with stand) | 452.9 mm |
| Weight (with stand) | 3.98 kg |
| Width (without stand) | 616.6 mm |
| Depth (without stand) | 45.3 mm |
| Height (without stand) | 356.7 mm |
| Weight (without stand) | 3.58 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 614 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 394 mm |
| Package weight | 6.37 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Low input lag | No |
| Local dimming | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |

