AOC 24P3QW 23.8 Inch Full HD Computer Monitor 1920x1080 4ms
AOC 24P3QW 23.8 Inch Full HD Computer Monitor 1920x1080 4ms
Unlock a stunning visual experience with the AOC 24P3QW computer monitor. With its 23.8-inch Full HD display, you can enjoy crisp images and vibrant colors, perfect for work or play.
This monitor is ideal for gamers and professionals alike. Its rapid 4 ms response time ensures smooth visuals, while the 1920 x 1080 resolution delivers sharp details.
- Screen Size: 23.8 inches
- Resolution: 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- Response Time: 4 ms
- Color: Black
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 50000000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Digital horizontal frequency | 30 - 85 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Display diagonal (metric) | 60.5 cm |
| Surface hardness | 3H |
| sRGB coverage (typical) | 124.3% |
| Performance | |
| Fast charging | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Megapixel (approx.) | 2 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Office |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Audio output | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 180 - 180° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Power consumption (typical) | 12.77 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Depth (with stand) | 200.1 mm |
| Height (with stand) | 520.2 mm |
| Weight (with stand) | 5.06 kg |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Depth (without stand) | 50.7 mm |
| Height (without stand) | 326.3 mm |
| Weight (without stand) | 3.35 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 613 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 519 mm |
| Package weight | 8 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort, USB |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold, TCO |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Compatibility | VESA-P2 |
| Local dimming | Yes |
| Picture-by-Picture (PbP) | Yes |
| Exterior finish type | Textured |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Bezel thickness type | Frameless |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Mean time between failures (MTBF) | 30000 h |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,HF,CB,TUV-GS-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Recycling data | |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Post-consumer recycled plastic | 85% |

