Amer Mounts AMR2SV monitor mount / stand
Amer Mounts AMR2SV monitor mount / stand
1 people are viewing this product
Regular price
£78.66 GBP
Sale price
£78.66 GBP
Regular price
£88.89 GBP
Shipping calculated at checkout.
Amer Mounts AMR2SV, Freestanding, 16 kg, 38.1 cm (15\"), 61 cm (24\"), 100 x 100 mm, Black
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity | 16 kg |
| Minimum screen size | 38.1 cm (15") |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Mounting | Freestanding |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -20 - 20° |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Angle of rotation | 360° |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 423 mm |
| Depth | 240 mm |
| Height | 763 mm |
| Weight | 2.82 kg |

