AMD Ryzen 9 7900X Processor Socket AM5 4.7GHz
AMD Ryzen 9 7900X Processor Socket AM5 4.7GHz
Experience exceptional performance with the AMD Ryzen 9 7900X processor, designed for ultimate computing power that meets your demanding tasks.
This high-performance CPU is ideal for gamers, content creators, and professionals looking for seamless multitasking and fast processing speeds.
- Brand: AMD
- Model: Ryzen 9 7900X
- Socket: AM5
- Base Clock Speed: 4.7 GHz
- Boxed Processor
Available stock: 430
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7900X |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cores | 12 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor threads | 24 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Package type | Box |
| Cooler included | No |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit, Windows 10 - 64-Bit, RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| I/O configuration | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |
| Processor special features | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Operational conditions | |
| Maximum operating temperature | 95 °C |
| Technical details | |
| Launch date | 9/15/2022 |
| Other features | |
| L1 cache | 0.768 MB |
| L2 cache | 12000 KB |

