AMD Ryzen 7 8700F Processor 4 nm Socket AM5 CPU Tray
AMD Ryzen 7 8700F Processor 4 nm Socket AM5 CPU Tray
Upgrade your computing power with the AMD Ryzen 7 8700F processor. Designed for gaming, content creation, and multitasking, this powerful CPU delivers exceptional performance.
Featuring advanced 4 nm technology, the Ryzen 7 8700F is ideal for users seeking speed and efficiency in their systems. Perfect for gamers and professionals wanting to elevate their computing experience, this processor ensures smooth operation and responsiveness for demanding tasks.
- Model: AMD Ryzen 7 8700F
- Architecture: 4 nm
- Socket: AM5
- Type: Tray
Available stock: 65
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor model | 8700F |
| Processor base frequency | 4.1 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Package type | Tray |
| Cooler included | No |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| Market segment | Desktop |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| I/O configuration | |
| USB ports quantity | 5 |

