AMD Ryzen 7 7800X3D 5nm Processor Socket AM5 Boxed
AMD Ryzen 7 7800X3D 5nm Processor Socket AM5 Boxed
Unlock your PC's potential with the AMD Ryzen 7 7800X3D processor. Designed for gamers and content creators, this powerful CPU ensures seamless multitasking and impressive performance.
Whether you're gaming, streaming, or working on intensive tasks, the Ryzen 7 7800X3D, built on advanced 5nm technology, delivers exceptional speed and efficiency. Upgrade your setup and experience a significant boost in productivity and gameplay.
- Model: AMD Ryzen 7 7800X3D
- Technology: 5nm
- Socket: AM5
- Form Factor: Boxed
Available stock: 1000
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7800X3D |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Package type | Box |
| Cooler included | No |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| Market segment | Desktop |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Processor special features | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |

