AMD EPYC 9255 processor
AMD EPYC 9255 processor
1 people are viewing this product
Regular price
£1,889.05 GBP
Sale price
£1,889.05 GBP
Regular price
£2,304.64 GBP
Shipping calculated at checkout.
AMD EPYC 9255, AMD EPYC, Socket SP5, Tray, AMD, 3.25 GHz, 4.3 GHz
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 9255 |
| Processor base frequency | 3.25 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor threads | 48 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Package type | Tray |
| Cooler included | No |
| Configurable TDP-down | 200 W |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 576 GB/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| Market segment | Server |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 5.0 |

