AMD EPYC 7742 processor
AMD EPYC 7742 processor
1 people are viewing this product
Regular price
£908.55 GBP
Sale price
£908.55 GBP
Regular price
£1,081.17 GBP
Shipping calculated at checkout.
AMD EPYC 7742, AMD EPYC, Socket SP3, 7 nm, Tray, AMD, 2.25 GHz
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 7742 |
| Processor base frequency | 2.25 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 64 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor threads | 128 |
| Processor operating modes | 32-bit |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Package type | Tray |
| Cooler included | No |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Features | |
| Market segment | Server |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |

