ALOGIC MV2
ALOGIC MV2
1 people are viewing this product
Regular price
£60.80 GBP
Sale price
£60.80 GBP
Regular price
£66.88 GBP
Shipping calculated at checkout.
ALOGIC MV2, Wired, USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C, 1000 Mbit/s, Grey, MicroSD (TransFlash), SD, 1920 x 1080 pixels
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Power consumption (max) | 100 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 16.5 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |

