DisplayPort to HDMI Adapter 20cm ALOGIC Elements Series Male to Female
DisplayPort to HDMI Adapter 20cm ALOGIC Elements Series Male to Female
Enhance your video connection with the ALOGIC Elements Series DisplayPort to HDMI Adapter. Perfect for connecting your devices seamlessly, you can now enjoy high-quality video output with ease.
This versatile adapter is ideal for use in both home and office settings, making it simple to connect your DisplayPort-enabled devices to HDMI displays such as TVs and monitors.
- Connector Type: Male DisplayPort to Female HDMI
- Length: 20cm (0.2m)
- Type: Straight
Available stock: 32
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 0.2 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| HDMI version | 1.4 |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| 3D | Yes |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Connector housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| AWG wire size | 30 |
| Colour depth | 48 bit |
| Plug and Play | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

