DisplayPort to HDMI Cable 1m Male to Male Adapter for ALOGIC
DisplayPort to HDMI Cable 1m Male to Male Adapter for ALOGIC
Transform your display experience with the ALOGIC Elements DisplayPort to HDMI Cable. This reliable 1-meter adapter seamlessly connects your devices, making it perfect for office, gaming, or home use.
Whether you're presenting important information or enjoying a movie with friends, this straight male-to-male cable ensures a high-quality connection between DisplayPort and HDMI devices.
- Type: DisplayPort to HDMI
- Length: 1 meter
- Connection Type: Male to Male
- Usage: Ideal for connecting laptops, desktops, and monitors
Available stock: 109
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| HDMI version | 1.4 |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| 3D | Yes |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Connector housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| AWG wire size | 30 |
| Colour depth | 48 bit |
| Plug and Play | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |

