ALOGIC DUCD2 USB 3.2 Gen 2 Type-C Laptop Dock 100W Power Delivery
ALOGIC DUCD2 USB 3.2 Gen 2 Type-C Laptop Dock 100W Power Delivery
Enhance your productivity with the ALOGIC DUCD2 laptop dock, designed to streamline your workspace and provide seamless connectivity. Ideal for professionals, this dock allows you to connect multiple devices with ease, so you can focus on what matters most.
Equipped with the latest USB 3.2 Gen 2 technology, the ALOGIC DUCD2 supports super-fast data transfer while delivering up to 100W of power to keep your laptop charged. Whether you're in the office or working from home, this versatile dock meets all your connectivity needs.
- Interface: USB 3.2 Gen 2 Type-C
- Power Delivery: Up to 100W
- Data Rates: 10/100/1000 Mbit/s
- Color: Grey and Black
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Product colour | Grey, Black |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 26 mm |
| Weight | 320 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Interface adapters included | USB Type-C male - USB Type-A female |

