27000mAh ALOGIC Power Bank 140W USB-C Fast Charging Silver
27000mAh ALOGIC Power Bank 140W USB-C Fast Charging Silver
Stay powered up on-the-go with the ALOGIC 27000mAh Power Bank, delivering an impressive 140W USB-C charging capability. Ideal for users who need reliable power for laptops, tablets, and smartphones.
With its sleek silver design, this power bank provides ample battery capacity to keep your devices running, whether you're traveling, working remotely, or simply away from a plug. Its powerful output ensures your devices charge quickly and efficiently.
- Capacity: 27000 mAh
- Output: 140W via USB-C
- Color: Silver
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Product colour | Silver |
| Charger compatibility | Gaming controller, Headphones/Headset, Mobile phone/Smartphone, Laptop/netbook, Tablet |
| Built-in display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Performance | |
| Charging source | USB |
| Battery capacity | 27000 mAh |
| Built-in radio | No |
| Fast charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 140 W |
| Ports & interfaces | |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-A connector | Yes |
| USB Type-A output ports | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Power | |
| Input voltage | 5 - 28 V |
| Input current | 3 - 5 A |
| Total output power | 140 W |
| Port 1 output power | 140 W |
| Port 2 output power | 140 W |
| Port 3 output power | 18 W |
| Adjustable output voltage | Yes |
| Output voltage | 5 - 28 V |
| Port 1 output current | 5 A |
| Port 2 output current | 5 A |
| Port 3 output current | 1.5 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 53 mm |
| Depth | 155 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 635 g |
| Packaging content | |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Manual | Yes |
| Quick start guide | Yes |

