27 Inch 4K Ultra HD QD-OLED Monitor 0.03ms Response Time
27 Inch 4K Ultra HD QD-OLED Monitor 0.03ms Response Time
Experience gaming like never before with the Alienware AW2725Q monitor. Designed for serious gamers, this 27-inch 4K Ultra HD display offers stunning visuals and an ultra-fast response time to enhance your gameplay.
Perfect for immersive gaming sessions, its QD-OLED technology delivers vibrant colors and deep contrasts. The industry-leading 0.03 ms response time ensures that every action is fluid and responsive, keeping you ahead of your competition.
- Screen Size: 67.8 cm (26.7 inches)
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K Ultra HD)
- Panel Type: QD-OLED
- Response Time: 0.03 ms
- Color: Black
Available stock: 44
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 67.8 cm (26.7") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | QD-OLED |
| Panel type | TFT |
| Touchscreen | No |
| Display brightness (peak) | 1000 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 0.03 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 720 x 480, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080), 2560 x 1440, 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Contrast ratio (dynamic) | 15000000:1 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Pixel pitch | 0.153 x 0.153 mm |
| Pixel density | 166 ppi |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.3 cm |
| Digital horizontal frequency | 27 - 583 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black |
| DCI-P3 coverage | 99% |
| Performance | |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Smart modes | FPS, MOBA/RTS, RPG, Sports |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | No |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.3 |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -20 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Picture-in-Picture | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 39 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 39 kWh |
| Power consumption (typical) | 39.4 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 190 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Non-operating altitude | 5000 - 12192 m |
| Weight & dimensions | |
| Width (with stand) | 609.5 mm |
| Depth (with stand) | 210 mm |
| Height (with stand) | 516 mm |
| Weight (with stand) | 6.37 kg |
| Width (without stand) | 609.5 mm |
| Depth (without stand) | 72.6 mm |
| Height (without stand) | 356 mm |
| Weight (without stand) | 4.3 kg |
| Bezel width (side) | 9.77 mm |
| Bezel width (top) | 6.04 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.7 cm |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.96 kg |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI, USB Type-A to USB Type-B |
| Remote control included | No |
| Stylus included | No |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Arsenic, Mercury, PVC/BFR |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |

