23.5 Inch Privacy Filter for Monitor 16:9 Anti-Glare
23.5 Inch Privacy Filter for Monitor 16:9 Anti-Glare
Protect your sensitive information with the 3M Privacy Filter for your 23.5-inch monitor. This privacy filter is ideal for maintaining confidentiality in open office settings or public spaces.
Designed for a 16:9 aspect ratio, it can easily be applied and removed, and features a frameless design that complements your monitor's look while providing necessary glare reduction.
- Screen size: 23.5 inches
- Aspect ratio: 16:9
- Type: Frameless display privacy filter
- Surface finish: Glossy / Matt
- Feature: Anti-glare
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 59.7 cm (23.5") |
| Suitable for | Monitor |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 522 x 294 mm |
| Display diagonal (metric) | 59.6 cm |
| Filter colour | Black |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Protection features | Scratch-resistant |
| Easy to clean | Yes |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Widescreen |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Durable screen protection | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | No |
| Installation type | Adhesive strip + Slide mount tab |
| Blue light filter | Yes |
| Compatibility | Samsung C24FG70FQL; LG 24MK400H; Samsung C24F390FHA; Samsung T24H390SEX; LG 24BK400H-B; Samsung C24FG73FQA; Samsung C24RG54FQU; Samsung F24T400FHN; Samsung S24F352FHN; Samsung C24F396FHN; Samsung CRG5 Series C24RG50FQE; LG 24M38D-B; Samsung C24F390FHRXEN; Samsung C24RG50FQN; Samsung S24F350F; Samsung S24F354FHU; LG 24M49VQ-P |
| Weight & dimensions | |
| Width | 522 mm |
| Height | 294 mm |
| Width (imperial) | 36.8 cm (14.5") |
| Height (imperial) | 55.2 cm (21.8") |
| Weight | 96 g |
| Packaging data | |
| Package width | 552 mm |
| Package depth | 5 mm |
| Package height | 368 mm |
| Package weight | 372 g |
| Other features | |
| Anti-reflective | Yes |
| Special features | Compatible For Device With Raized Bezel |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Logistics data | |
| Pallet net height | 121.9 cm |
| Pallet net length | 121.9 cm |
| Pallet net width | 106.7 cm |
| Pallet net weight | 55 kg |
| Pallet weight (EU) | 286.2 kg |
| Products per pallet (EU) | 575 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Pallet gross width | 106.7 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Pallet gross height | 121.9 cm |
| Pallet gross weight | 286.2 kg |
| Products per pallet | 575 pc(s) |
| Shipping (inner) case width | 37.9 cm |
| Shipping (inner) case length | 56.4 cm |
| Shipping (inner) case height | 4.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 2.37 kg |
| Shipping (inner) case net weight | 479 g |
| Products per shipping (inner) case | 5 pc(s) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 50051128009630 |

