3M BP140W9B Privacy Filter for 14" Displays - Anti-Glare Frameless - Netbook Accessory
3M BP140W9B Privacy Filter for 14" Displays - Anti-Glare Frameless - Netbook Accessory
Protect your screen and maintain your privacy with the 3M BP140W9B display privacy filter. Designed specifically for 14\" netbook displays, this anti-glare filter ensures that your sensitive information is only visible to you.
With a frameless design, this privacy filter not only enhances your screen's visual protection but also enhances your device's overall aesthetics.
- Screen size: 35.6 cm (14 inches)
- Aspect ratio: 16:9
- Type: Frameless display privacy filter
- Feature: Anti-glare
Available stock: 172
-
Estimated delivery: May 30 - Jun 03
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Netbook |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 174.5 x 309.9 mm |
| Display diagonal (metric) | 355 cm |
| Filter colour | Black |
| Product colour | Black |
| Features | |
| Display filter features | Anti-glare |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Scratch-resistant | Yes |
| Protection features | Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Light transmission | 85% |
| Screen format | Widescreen |
| Easy to apply | Yes |
| Durable screen protection | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Easy to remove | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 310 mm |
| Height | 174.5 mm |
| Width (imperial) | 31 cm (12.2") |
| Height (imperial) | 17.4 cm (6.87") |
| Other features | |
| Anti-reflective | No |

