7-Port Industrial USB 3.2 Hub Tripp Lite Black Metal Housing ESD Immunity Mountable
7-Port Industrial USB 3.2 Hub Tripp Lite Black Metal Housing ESD Immunity Mountable
Enhance your connectivity with the Tripp Lite U360-007-IND 7-Port Industrial USB Hub. Whether you're managing multiple devices in a busy workspace or need reliable data transfer, this hub offers the ideal solution for your industrial needs.
This sturdy hub features a metal housing and is designed with 20 kV ESD immunity, ensuring robust protection against electrostatic discharge. Perfect for environments requiring durable performance, it supports USB 3.x speeds of up to 5 Gbps.
- Model: U360-007-IND
- Type: 7-Port USB Hub
- USB Standard: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Data Transfer Rate: 5000 Mbit/s
- Housing: Metal for durability
- Mountable design for easy installation
- Color: Black
Available stock: 6
-
Estimated delivery: Jun 05 - Jun 09
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 7 |
| Ports quantity | 7 |
| Card reader integrated | No |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| Surge protection | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Country of origin | Malaysia |
| Power | |
| Power source type | AC |
| USB powered | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 142.2 mm |
| Depth | 63.5 mm |
| Height | 25.4 mm |
| Weight | 340 g |
| Packaging data | |
| Package width | 114.3 mm |
| Package depth | 188 mm |
| Package height | 66 mm |
| Package weight | 1.13 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Wall mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Terminal block included | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 365.8 mm |
| Master (outer) case length | 386.1 mm |
| Master (outer) case height | 137.2 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.99 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332186307 |
| Harmonized System (HS) code | 84719000 |

