Ladies Laptop Case Targus 16 Inch Lightweight Design 520g
Ladies Laptop Case Targus 16 Inch Lightweight Design 520g
Protect your laptop in style with the Targus Ladies Laptop Case. This lightweight, fashionable case is designed to accommodate devices up to 16 inches, providing excellent protection while being easy to carry.
Ideal for everyday use, this laptop case offers a combination of practicality and elegance. With its lightweight construction at only 520 grams, it's perfect for busy professionals or students on the go.
- Brand: Targus
- Size: 40.6 cm (16 inches)
- Weight: 520 g
- Designed for ladies
Available stock: 112
-
Estimated delivery: Jun 04 - Jun 08
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
No information available.
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Case type | Ladies case |
| Product main colour | Blue |
| Gender | Female |
| Consumer life stage | Adult |
| Tablet compartment | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Front pocket | Yes |
| Number of front pockets | 1 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Water resistant |
| Closure type | Magnetic closure, Zipper |
| Quantity | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 445 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 290 mm |
| Weight | 520 g |
| Volume | 13 L |

