USB Extender Hub StarTech.com U01043 10m 4-Port USB 3.0
USB Extender Hub StarTech.com U01043 10m 4-Port USB 3.0
Offices and home setups that require extending USB connectivity will benefit from the StarTech.com USB Extender Hub. This device connects up to four USB-A peripherals with reliable performance over a distance of 10 meters.
Designed for flexibility, this USB 3.0 extender hub features both active and bus-powered options, ensuring seamless integration in various environments. Achieve data transfer speeds of up to 5000 Mbit/s while maintaining secure connections with added ESD protection.
- Length: 10 meters
- USB speed: 5000 Mbit/s
- Ports: 4-Port USB-A hub
- Power options: Active/Bus powered with optional 20W supply
- ESD Protection: Yes
- USB standard: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A
- Colors: Black and Silver
- Material: Plastic, Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC)
Best suited for IT professionals and SMB owners looking to expand USB connectivity across multiple devices in diverse settings.
Available stock: 9
-
Estimated delivery: Jun 05 - Jun 09
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Ports quantity | 4 |
| Features | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black, Silver |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Yes |
| Cable jacket material | Recycled Polyvinyl Chloride (rPVC) |
| Cable length | 10 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Power | |
| Power supply type | DC |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 4 A |
| Power plug type | Type H |
| Weight & dimensions | |
| Width | 40 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 1 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Design | |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 250 mm |
| Master (outer) case length | 425 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Other features | |
| Chipset | VIA Labs - VL817 |

